Jaki dyfuzor wybrać?

Pytanie istotne dla osób zaczynających swoją przygodę z olejkami, ale też i takich, które nie są zadowolone ze swojego wcześniejszego wyboru:)

Metod dyfuzowanie jest kilka:

1/ kominki aromaterapeutyczne

2/ dyfuzor patyczkowy (trzcinowy)

3/ nebulizatory

4/ dyfuzory ultradźwiękowe

5/ wdychanie z dłoni:)

 

1/ Kominki ceramiczne: olejek wlewa się do zbiorniczka z wodą lub bez wody, który to jest umieszczony nad źródłem ciepła (zwykle świeczka typu tealight). Pod wpływem ciepła,  olejek eteryczny odparowuje w powietrze.

Plusy: Kominki są na ogół niedrogie i potrzeba tylko kilku kropli olejku eterycznego.

Wady: podgrzewanie niszczy delikatne substancje aktywne zawarte w olejku, przez co olejek traci prozdrowotne właściwości, pozostaje tylko piękny zapach, ale bez wpływu na nasze zdrowie, no i istnieje ryzyko pożaru. 

 

2/ Dyfuzor trzcinowy/ patyczkowy:  składa się z małej butelki, która jest częściowo wypełniona olejkiem i kilkoma naturalnymi trzcinami z rattanu. Patyczki wciągają olejek i na bieżąco uwalniają olejek do pomieszczenia, w którym znajduje się dyfuzor.

Plusy: Dyfuzory z trzciny wyglądają stylowo. Jeśli tworzysz własny zestaw, możesz użyć wysokiej jakości olejków eterycznych i cieszyć się ich prozdrowotnymi właściwościami. Są niedrogie (w zależności od użytych olejków eterycznych).

Minusy: Większość dyfuzorów patyczkowych jest częścią zestawu, a część zapachowa składa się z syntetycznych substancji zapachowych i niebezpiecznych substancji chemicznych. Jeśli użyjesz wysokiej jakości olejków eterycznych, takie dyfuzowanie będzie drogie, ponieważ wymagana jest duża ilość olejków eterycznych w słoiczku/ wazoniku. Dodatkowo zapach uwalniany jest tylko w najbliższym otoczeniu dyfuzora a nie w całym pomieszczeniu. 

 

3/ Nebulizatory

Działanie nebulizatorów jest analogiczne do tych, którymi traktujemy nasze dzieci w trakcie choroby (takie z maseczką na twarz). Pompa powietrza wysyła skondensowane powietrze do dyszy, gdzie wytwarza się próżnia, która zasysa olejki i rozbija na mikrocząsteczki w postaci pary, która jest uwalniana do pomieszczenia.

Plusy: Ten rodzaj dyfuzora jest uważany za jeden z najbardziej terapeutycznych, ponieważ olejki eteryczne nie są rozcieńczone – nebulizator działa bez wody czy oleju nośnikowego. Nie podgrzewa również olejków eterycznych, dlatego właściwości terapeutyczne olejków zostają w całości zachowane. Cząsteczki olejków eterycznych uwalniane do pomieszczenia są tak malutkie, że zwykle pozostają zawieszone w powietrzu przez kilka godzin. Kolejną zaletą jest to, że nie podnosi ona poziomu wilgotności pomieszczenia, co może mieć miejsce przy dyfuzorze ultradźwiękowym. W większości modeli w dyfuzorze umieszcza się bezpośrednio buteleczkę olejku, czyli jest łatwy w użyciu.

Wady: Nebulizatory kosztują zwykle dużo więcej niż inne rodzaje dyfuzorów. Są one też zazwyczaj głośniejsze. Ponieważ olejki eteryczne nie są rozcieńczone, zużywa się znacznie znacznie więcej olejków. Trudniej jest też stosować własne mieszanki olejków eterycznych, ponieważ w rozpylaczu  umieszcza się tylko jedną buteleczkę.

 

4/ Dyfuzor ultradźwiękowy: ma zbiornik wody przykryty pokrywką, a na spodzie urządzenia znajduje się elastyczna membrana, która wibruje ultradźwiękowo. To rozbija cząsteczkę wody i zamienia ją w parę, która unosi się w powietrze i przenosi lotne składniki olejków eterycznych. Skutecznie rozprasza to olejki w całym pomieszczeniu  i zawiesza je w powietrzu przez długi czas.

Plusy: Jest to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów na dyfuzowanie olejków eterycznych. Do wody wlewa się tylko kilka kropli olejku. Dyfuzor może pełnić funkcję nawilżacza – podnosi poziom wilgotności w pomieszczeniu. Można dyfuzor ustawić na określony czas. Zwykle ma również wyłącznik bezpieczeństwa, gdy poziom wody spada zbyt nisko. Jest łatwy do czyszczenia i napełniania. Niektóre dyfuzory ultradźwiękowe mają również światła, które zmieniają kolory, co jest elementem koloroterapii. Jest to idealny sposób stosowania olejków u dzieci, ponieważ stężenie olejku nie będzie zbyt silne.

Wady: Dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na podniesienie wilgotności powietrza, problemem może być duża ilość pary produkowana przez dyfuzor.

 

5/ najprostsza metoda- wdychanie z dłoni

Olejek można po prostu wlać na dłoń (wystarczy już nawet 1 kropla), rozetrzeć i przyłożyć do twarzy (uwaga na oczy) i oddychać głęboko przez kilkadziesiąt sekund.

Plusy: Jest to jeden z najszybszych sposobów na uzyskanie natychmiastowych rezultatów. Wymaga tylko jednej do dwóch kropli olejku eterycznego. Można to zrobić prawie wszędzie, również tam gdzie nie ma prądu. 

Minusy: korzyści czerpie tylko jedna osoba i to tylko przez krótki czas. Łatwo zatrzeć oczy. 

 

Wiele dyfuzorów kupowanych jest w Chinach, są słabej jakości, przepalają się nawet po krótkim używaniu, lub olejki rozpuszczają plastik, z którego zrobiony jest dyfuzor. 

Dyfuzor powinien stać wysoko, gdyż rozproszone mikrocząsteczki w powietrzu są cięższe i będą spadać dół. Myj swój dyfuzor co najmniej raz w miesiącu przy użyciu octu. Jeśli korzystasz z nebulizatora, używaj go tylko przez 10 min, 2-3 razy dziennie, ponieważ tworzy on bardzo wysokie stężenie olejku w powietrzu. 

Wybierając dyfuzor sprawdź rownież do jak dużych pomieszczeń jest przeznaczony (na ile m2).

 

Jeśli nadal nie wiesz co wybrać, napisz do mnie, chętnie pomogę:)