Olejki eteryczne – najważniejsze informacje dla początkujących

Na rynku dostępnych jest szeroki wybór zapachów do aromaterapii. Niestety wiele z nich to wyroby syntetyczne bądź takie, w których naturalne substancje zostały rozcieńczone. Aby móc w pełni wykorzystać potencjał olejków eterycznych warto wybierać te w 100% naturalne, których właściwości nie zostały naruszone podczas procesu produkcyjnego.

Czym są olejki eteryczne i dlaczego się je stosuje?

Są to lotne substancje zapachowe, które rośliny wytwarzają w swoich korzeniach, kwiatach, nasionach, a także w łodygach czy liściach. Ich zadaniem jest wabienie owadów zapylających, a często również ochrona rośliny przed bakteriami, wirusami czy też różnymi pasożytami. My możemy po prostu cieszyć się pięknem tych zapachów, a także wykorzystać je w podobny sposób jak stosowane są po dziś dzień nie tylko w aromaterapii, lecz także w kosmetologii czy farmacji. W przeciwieństwie jednak do kosmetyków bądź produktów farmakologicznych olejki eteryczne, właśnie te w 100% naturalne, nie zawierają żadnych dodatkowych substancji. Zawierają wyłącznie samą esencję roślin. Ich dodatkowym atutem jest wysoka koncentracja substancji aktywnych. Szacuje się, że jedna kropla zawiera nawet siedem razy wiecej substancji aktywnych niż np. zioła spożywane w formie herbaty.

W pełni naturalne olejki eteryczne, stosowane zgodnie z zaleceniami, będą jako ekstrakt z roślin bezpieczne i jednocześnie proste w użytkowaniu.

Możliwe drogi aplikacji

Wszystkie olejki eteryczne możemy przede wszystkim po prostu wąchać. W tym celu warto wykorzystać dyfuzor, który ułatwi nam ich bezpieczne stosowanie. Wiele spośród nich można także wmasowywać w skórę. Odpowiednio oznaczone ekstrakty z roślin dopuszczone są ponadto do stosowania wewnętrznego. Niewiele marek posiada jednak takie w swojej ofercie. DoTerra ma ich szeroki wybór.

Od których zapachów zacząć?

Na dobry początek warto wybrać ekstrakt pozyskiwany ze skórki cytryny o właściwościach energetyzujących i oczyszczających, z lawendy, który uspokaja i może jednocześnie poprawić jakość snu, a także z mięty pieprzowej do stosowania na problemy z trawieniem lub przy zatkanym nosie.