Czy olejki eteryczne są bezpieczne?

Korzystam z olejków eterycznych od kilku lat na całej mojej rodzinie, i uważam że są bardzo bezpieczne. Oczywiście nawet witaminy można przedawkować z fatalnym skutkiem dla organizmu, więc we wszystkim należy zachować umiar i rozsądek. Na czym polega bezpieczeństwo olejków i jak stosować je mądrze?

1/ przechowuj olejki eteryczne z dala od dzieci. Olejki w małych kolorowych buteleczkach wyglądają słodko a często nawet tak pachną. Żeby nie kusić dzieci, trzymaj je wysoko, poza ich zasięgiem. Zdarzyło się kilka przypadków dzieci, które wypiły buteleczkę olejku eterycznego i doznały zatrucia organizmu, bo trzeba pamiętać, że olejki to niesamowicie silne substancje i stosujemy je w bardzo małej ilości: kropelka to dawka terapeutyczna. Gdyby kiedykolwiek zdarzyło się Wam wypić za dużą ilość olejku pamiętajcie, że można go usunąć z organizmu poprzez układ wydalniczy: trzeba wtedy naprawdę dużo pić. Olejek po kilku godzinach znika z organizmu.

2/ używaj tylko czystych olejków eterycznych (nie chemicznych substancji zapachowych), ze sprawdzonych źródeł. Niestety rynek olejków eterycznych jest zdominowany przez podrabiane, rozcieńczane czy sztuczne olejki, które nie mają żadnych właściwości zdrowotnych, a nawet mogą zaszkodzić.

3/ stosując olejek na skórę korzystaj z oleju bazowego: czyli jakiegokolwiek oleju nadającego się do skóry, żeby zabezpieczyć ciało przed poparzeniem. W przypadku dzieci stosuj większe rozcieńczenia.

4/ omijaj okolice oczu i uszu, jeśli przez przypadek zatrzesz oko czy poparzysz skórę, przemyj to miejsce olejem, nie wodą. Wycieranie olejem (kosmetycznym czy spożywczym) przyniesie szybką ulgę.

5/ zmieniaj rodzaje olejków co jakiś czas: stałe używanie 1 olejku każdego dnia może doprowadzić do alergii. Spytaj swoją konsultantkę czym zastąpić działanie Twojego ulubionego olejku i co jakiś czas wymień go na inny.

6/ skonsultuj się z lekarzem jeśli stosujesz jakieś leki (np. rozrzedzające krew, wtedy nie wolno stosować golterii)

7/ uważaj na niektóre olejki w czasie ciąży czy karmienia piersią – poproś swoją konsultantkę o materiały na ten temat, lub porozmawiaj z położna czy lekarzem

Jak widzicie zasad bezpiecznego stosowania olejków nie ma wiele, i naprawdę łatwo jest się tego nauczyć. Jeśli macie jakieś wątpliwości, dajcie znać, chętnie pomogę.